Biblická socha před budovou OSN

16.01.2022

Před ředitelstvím OSN v USA se objevila socha šelmy. Lidé ji spojují s koncem světa

Na prostranství před ředitelstvím OSN v New Yorku se v listopadu objevila socha bájné šelmy, která má být symbolem ochránce míru. Lidé na sociálních sítích ji ale začali kritizovat. Někteří ji považují za zbytečně násilnou, druzí v ní vidí předzvěst blížící se apokalypsy. Podle třetí skupiny lidí pak socha vychází z aztécké kultury a není na ní nic zvláštního.

Jeden z účtů OSN na Twitteru publikoval fotografii stvoření složeného z několika různých živočichů. Jde o sochu, která byla instalovaná před ředitelství OSN v New Yorku na Manhattanu. "Je to strážce mezinárodního míru a bezpečnosti," uvedla mezinárodní organizace.

Skulpturu Spojeným státům darovalo Mexiko. Vytvořili ji umělci Jacobo a Maria Angelesovi. Vzhled bytosti ale způsobil poprask na sociálních sítích. Někteří začali kritizovat, že socha vypadá příliš agresivně, a neměla by se proto spojovat s atributem míru na tak symbolickém místě.

Jiní začali vzezření bytosti spojovat s náboženským kontextem. Vzhled sochy podle některých koresponduje s popisem zlé šelmy, o které se píše v bibli a která má být podle věřících předzvěstí konce světa. "Ta šelma, kterou jsem viděl, byla jako levhart, její nohy jako tlapy medvěda a její tlama jako tlama lví. A drak jí dal svou sílu i trůn i velikou moc," píše se v nejvíce "lajkovaném" komentáři pod příspěvkem OSN. Uživatel v tomto případě citoval biblickou knihu Zjevení.

Uživatelé konspirují také nad jménem umělce, který sochu vytvořil. Jméno Jacob Angeles se podle nich dá přeložit jako "anděl, který nahrazuje" či "klamavý anděl".